Zadržený za přecházení na červenou a odposlouchávaný premiér

Má něco společného chodec na červenou z Pardubic s bývalým premiérem Nečasem a jeho milenkou Nagyovou? Ano, je to nepřiměřenost policejního zákroku. 

V Pardubicích přecházeli dva kolegové křižovatku na červenou, respektive ona už to byla taková ta červeno-zelená, auta už stála a někdo z davu na ně začal křičet : „Vy nemáte mozek, nebo jste slepí”. Z toho burana se vyklubal policista v civilu, který požadoval aby počkali na příjezd hlídky, která jejich přestupek vyřeší. Oni ho odbyli, s tím, že budou v restaraci naproti, ať se staví za nimi tam. Policista použil hmaty a chvaty a neohroženě jednoho ze dvou mužů zadržel – shodil na zem, zaklekl a nasadil tzv. kravatu.

Generální inspekce celý zákrok prošetřila a učinila závěr, že policista trestný čin nespáchal a celou situaci mají prošetřit jeho nadřízení. Tomu asi lze rozumět, přimáčknout chlapa k zemi a dát mu kravatu, asi opravdu trestný čin není.

Domnívám se, že na tuto situaci myslel zákonodárce, když do zákona o policii, k použití donucovacích prostředků, § 53 Obecné podmínky použití donucovacího prostředku, 5 odstavce napsal : „Policista při použití donucovacího prostředku dbá na to, aby nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání.”

Co by už měla být NEPŘIMĚŘENÁ újma, za protiprávní jednání - přecházení na červenou, když ne obličej přimáčknutý k Pardubické dlažbě? Rána ocelovým obuškem? Střelba?

V tu samou dobu, soud v Praze rozplétá razii na úřadu vlády z června 2013. Tuto razii podniklo 400 policistů, zadrželi 4 bývalé poslance, špičky vojenské tajné služby a sekretářko-milenku předsedy vlády. Premiéra nechali na svobodě. Šlo o gigantickou kauzu, kdy bylo zajištěno 150.000.000 Kč a desítky kil zlata. Příští měsíc to budou dva roky a ještě nepadlo jediné obvinění – natož rozsudek. Na místo toho je premiérova milenko-sekretářka souzena za to že nezaplatila darovací daň z kabelek a za zneužití vojenské rozvědky.

V pondělí 18.05. soudkyně Helena Králová, nechala přehrát, při veřejném stání, odposlechy telefonátů mezi premiérem Nečasem, a jeho sekretářko-milenkou. Zároveň někdo ze soudu, státního zastupitelství či policie dal tyto nahrávky médiím. Mohli jsme si poslechnout žárlivou hysterku, jak poštvává svého milence proti jeho manželce. V hlavních zprávách na TV Nova jsme mohli slyšet v perfektní kvalitě, ty nejnevkusnější řeči, které mohou dva milenci vést po telefonu.

A tím jsme zpátky u PŘIMĚŘENOSTI při policejních postupech. Pokud by mělo být přiměřené, vyšetřovat nezaplacenou daň z kabelek za nasazení 400 policistů, tak by PČR měla nasadit na nalezení zloděje skútru ( viz. https://www.dropbox.com/s/m13owjhusabnrfr/11215834_10205629800522986_5315987270363104754_n.jpg?dl=0 ) mnohem větší počet mužů než na „daň z kabelek“, či nezákonné sledování nějaké manželky. Zloději skútrů jsou pro celou společnost mnohem nebezpečnější, a dražší, než žárlivá milenka premiéra.

Pokud si podobnou míru nepřiměřenosti může dovolit policejní plukovník vůči nejmocnějšímu muži naší republiky, proč by nemohl kdejaký strážmistr přimáčknout bezejmenného občana k asfaltu?

Celá kauza „žárlivá Nagyová“ má ještě mnoho dalších rozměrů. Pokud policajti nahrávaly telefonáty a SMSky předsedy vlády rok a půl, jak sami přiznávají, musejí mít stovky hodin nahrávek. Jak s nimi naložili? Premiér za tu dobu musel řešit záležitosti týkající se bezpečnosti státu, gigantických státních zakázek ( například dostavbu Temelína za 300.000.000.000 Kč ), personální záležitosti státních úřadů a firem, diplomatické vztahy ... To všechno leží někde na pevných discích, nějakých bezejmenných policajtů. Kdo všechno si to okopíroval? Cena takových nahrávek je obrovská pro :

  • nepřátelské špióny, např. poslanec Štětina – krycí jméno Plavec, tvrdí, že již jsme ve válce s Ruskem
  • uchazeče o státní zakázky
  • i naše „spojence“ – viz. odposlouchávání německé kancléřky

Další záhadou je role BIS. Předseda vlády je jedním z příjemců jejích tajných zpráv. Jak je možné, že nebyl varován, před kontakty s odposlouchávanou milenko-sekretářkou? V USA, Rusku či Číně může také kdejaký policejní plukovník odposlouchávat premiéra či prezidenta aniž by ho o tom varovali jejich tajné služby? V normální zemi, v normálních dobách by tajné služby premiéra varovali a následně zasáhli tak, že by dotyčný policajt spáchal sebevraždu oběšením a ještě by se u toho zastřelil služební zbraní. Věděla BIS o nahrávání telefonátů premiéra? Komu to ohlásila? Nebo nic nevěděla? Je pak rozumné utrácet za její činnost 1.200.000.000 Kč ročně?

Hlavním důvodem pro vznik státu bylo zajištění vnitřní a vnější bezpečnosti. Náš stát chrání občana aby ho nepřejelo auto tak iniciativně, až mu vmáčkne obličej k asfaltu, vládu ale nechrání asi vůbec. Plní takový stát svou funkci? Má smysl si vydržovat takový stát za skoro polovinu všech příjmů, všech lidí v zemi?

Autor: Robert Metelec | úterý 19.5.2015 10:40 | karma článku: 30,68 | přečteno: 1107x